Patarei ja Lennusadama ala planeering sai kehtestamisküpseks

, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lennusadam ja Patarei.
Lennusadam ja Patarei. Foto: Mihkel Maripuu

Tallinna linnavalitsus kavatseb esitada linnavolikogule kehtestamiseks Patarei ja Lennusadama piirkonna detailplaneeringu.

«Detailplaneering loob võimaluse kujundada ligi 25 hektari suurune ajaloolise väärtusega maa-ala atraktiivseks vaba aja veetmise piirkonnaks,“ ütles abilinnapea Taavi Aas.

Lisaks alale jäävate arhitektuurimälestiste, sealhulgas vesilennukite angaaride ning Patarei merekindluse taastamisele võimaldab detailplaneering sinna rajada kokku kuus 3-6-korruselist äri- ja haldushoonet, kahekorruselise parkimishoone, ühekorruselise administratiivhoone, ühe kuni 2-korruselise sadamahoone ja ühekorruselise sadamapaviljoni.

Põhjast, loodest ja idast Tallinna lahega külgnev planeeringuala jääb Tallinna vanalinna muinsuskaitseala kaitsevööndisse ja osaliselt arheoloogiamälestiseks tunnistatud 13.–16. sajandi asulakohta.

Alal asuvaist rajatistest on arhitektuurimälestiseks tunnistatud aastaist 1829-1840 pärinev kaitsekasarm ja 1838. aastast pärinev kaitsekasarmu mortiirpatarei, 1916.-1917. aastaist pärinevad vesilennukite angaarid ning lennusadama staabihoone ja kasarmuhoone.

Planeeringuala kontaktvööndi hoonestus on väga mitmekesine – seal kohtuvad erineva ilmega vabaplaneeringulised äri-, tootmis- ja elamukvartalid. Planeeringuala kontaktvööndis on selgelt näha erinevatel ajajärkudel rajatud hooned, mis moodustavad kontaktalal omaette piirkonnad.

Paljassaare ja Russalka vahelise rannaala üldplaneeringu järgi on planeeritava maa-ala peamisteks funktsioonideks üldkasutatavate ehitise maa, elamu- ja ärihoonete maa ning jahi- ja reisisadamate maa. Patarei ja Lennusadama piirkonna detailplaneering on Paljassaare ja Russalka vahelise ranna ala üldplaneeringuga kooskõlas.

Detailplaneering on kooskõlas ka Põhja-Tallinna arengukavaga, nähes ette avalikkuse juurdepääsu merele, ranna-ala arendamise ning olemasoleva sadama ja mälestiste rekonstrueerimise.

Detailplaneeringu aluseks on ala mahulise planeerimise ideekonkursi võidutöö «Kolm Õuna», mille kohaselt on planeeringualal kolm dominanti − olemasolevad vesilennukite angaarid ja Patarei vangla ning uushoonestusena rajatav justiitsministeeriumi haldushoone ehk justiitspalee.
Vesilennukite angaaride dominantsuse rõhutamiseks on ümbritsev hoonestus planeeritud sellest küllalt kaugele, võimaldamaks vaadeldavust kõigist külgedest. Patarei ümbrus puhastatakse Nõukogude ajal ehitatud väärtusetutest abihoonetest, sisehoovid ja ümbrus heakorrastatakse ja haljastatakse. Mortiiripatarei ja lüneti lõunanurga vahelisele suurte kõrguste vahega maa-alale on planeeritud istumistrepistik võimaliku etendusepaigaga.

Lisaks suurele peaväljakule on alale kavandatud mitmed väiksemad väljakud koos laste mänguväljaku, välikohvikute ja mõnusate puhkenurkade rajamise võimalusega. Piirkonna parkivatest autodest tekkivate ummistumiste vältimiseks on valdav osa parkimiskohtadest kavandatud maa alla või parkimishoonesse.

Patarei ja Lennusadama piirkonna detailplaneeringu koostamist taotles Riigi Kinnisvara Aktsiaselts, detailplaneeringu koostas OÜ Oaas Arhitektid ja alltöövõtjana K-Projekt. Detailplaneering algatati Tallinna Linnavalitsuse korraldusega 3. juunil 2009 ja võeti vastu 21. aprillil 2010.
 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles