Ehitusekspert: katusejääga saab võidelda küll

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jääpurikate tekkimist on võimalik vältida, kui õigesti tegutseda.
Jääpurikate tekkimist on võimalik vältida, kui õigesti tegutseda. Foto: Peeter Langovits.

Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) ehitusteaduskonna professor Karl Õiger selgitas, et jääpurikate ja -kamakate tekkimist majade katustel on võimalik vältida, kui õigesti tegutseda.


Õiger märkis, et kui katuse soojapidavus on väike, siis katuse soojenemisel nullkraadini hakkab lumi sulama ning räästale valguma. Seal külmub lumi aga öiste külmakraadide mõjul jääks. Nii tekivadki purikad ja jääkamakad, mis võivad suvalisel hektel katuselt all sadada.

Sellest lähtuvalt on jääpurikate ja -kamakate tekkimise vältimise üks eeldusi see, et katused peaksid olema korraliku soojapidavusega.

«Kui majal on pööning, siis peaks seal olema sama temperatuur kui väljas,» ütles Õiger. «Sel juhul ei sula lumi katusel ega teki ka jääpurikaid. Peale selle võiksid pööningud olla tuulutatavad.»

Õigeri sõnul on teine võimalus katustel jääst lahtisaamiseks see, kui paigaldada räästasse elektriline soojustuskaabel. Ta lisas, et vanades majades muud võimalust suurt polegi. Soojustuskaabel on professori sõnul ka ainuke variant vihmaveetorude ja katuserennide külmumise vältimiseks.

Eile traagilise õnnetuse üle elanud Kaubamaja tänava elamu korteriühistu esimees Märt Mõtus ütles, et selles ehitusekspertide teoorias on midagi viltu. Nimelt on Kaubamaja 4 hoone pööning külm ning seal on tekkinud suured jääkamakad. Kõrvalasuva majaosa pööning on aga soe ning maja katusel asuvad jääkamakad on hoopis väiksemad.

Ekspertide hinnangul tuleb lume ja jää puhastamisel katustelt lähtuda kindlatest põhimõtetest. Mehaanilisel eemaldamisel tuleb vältida katusekatte kahjustamist, sest külmaga muutub kate eriti rabedaks.

Lume sulatamisel on mõistlik vältida selliseid keemilisi aineid ja tehnoloogiaid, mis võivad kahjustada nii katust kui sadevete äravoolu süsteeme.

Üks näpunäide on selline, et tuleb vältida äravoolulehtrite ja katuserennide ummistumist ja külmumist.
Lume katuselt eemaldamisel ning jääpurikate lõhkumisel tuleb tagada töid tegevate ja muude isikute turvalisus.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles