Vabaduse väljaku leiud tõestavad inimtegevust Tallinnas 5000 aasta eest

Kajar Kase
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Väljakaevamistööd Harjumäe nõlval..
Väljakaevamistööd Harjumäe nõlval.. Foto: Peeter Langovits.

Vabaduse väljaku ümberehitamise käigus tehtavate arheoloogiliste kaevamiste leiud tõestavad, et inimene tegutses Tallinnas juba 5000 aastat tagasi.


«Vabaduse väljakult kiviaegse asulakoha leidmine tähendab arheoloogidele sama, mida kosmoseuurijatele esimesed fotod kuu tagaküljest,» rõhutas väljakaevamisi juhtiv Guido Toos.


«Loode-Eesti on kiviaja leiukohtade poolest kasin. Midagi sellist on varem avastatud vaid Jägala jõe suudmes toimunud kaevamistel.»

Toosi sõnul on kiviaja kultuurkiht Vabaduse väljaku all kohati kuni poole meetri paksune ning selle arheoloogikühvliga läbikaevamine nõuab nii kannatlikust kui aega.

«Ehitaja ja linnavalitsus on meie tegemistesse suhtunud suure poolehoiuga ning arheoloogilistel töödel kaotatud aeg püütakse tasa teha muude tööde organiseerituma läbiviimisega.»

Abilinnapea Taavi Aasa sõnul ulatus 5000 aasta eest meri praeguse linnavalitsuse välistrepini.

«Tuulisele kaldapealsele tekkis kalastajate-hülgeküttide hooajaline asula, mille arheoloogid aastatuhandete ladestuste alt taas nähtavale tõid,» selgitas Aas. «See kiviaegne asulakoht märgib Tallinna ajaloo algust, kuigi kalurite peatuspaigast linna tekkimiseni kulus veel tuhandeid aastaid,» lisas Aas.

Abilinnapea Aasa sõnul pannakse leitud esemed ning kiviaegset asulat ning ja väljakaevamist tutvustav fotomaterjal välja uuenenud väljaku jalakäijate aatriumis.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles