Tondipoiste monument valmib kevadel Tallinna päevaks

Urmas Seaver
, vanemtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Selline nägi välja Tondipoiste ausammas Tondi sõjakooli hoone ees.
Selline nägi välja Tondipoiste ausammas Tondi sõjakooli hoone ees. Foto: Kristiine linnaosavalitsus

Tallinna linnavalitsus tahab taastatava Tondipoiste monumendi avada tuleval kevadel 15. mail Tallinna päeval.

«Praegust asjade seisu arvestades on võimalik Tondipoiste monument avada juba 15. mail 2009, st järgmisel Tallinna päeval,» ütles abilinnapea Taavi Aas Raepressi vahendusel. «Sellest võiks kujuneda linna pidupäeva üks keskseid sündmusi.»

Aasa sõnul teostab taastatava Tondipoiste monumendi skulptuurse osa teenekas ja kõrgelt hinnatud skulptor Jaak Soans, kes võitis selleks korraldatud riigihanke. Ausamba rajamise konkursi võitis Tallinna Teede AS ning monumendi taastamisele kulub 5,5 miljonit krooni.

1924. aasta 1. detsembri riigipöördekatse käigus hukkunud kadettidele pühendatud mälestusmärk asus Tondi sõjakooli hoone ees, praegu asub selles majas Audentese ülikool. Amandus Adamsoni loodud, 1928. aastal paigaldatud ja 1941. aastal hävitatud ning nüüd vanade fotode alusel samale kohale taastatav monument oli üks võimsamaid mälestusmärke Eestis.

«Linnavolikogu otsuse täitmiseks moodustatud ajutine komisjon Tondipoiste monumendi taastamise võimaluste väljaselgitamiseks jõudis oma tööga lõpule mullu detsembris,» ütles Aas.

Komisjon jõudis seisukohale, et vaatamata muutunud linnaehituslikule situatsioonile ei ole tarvis ennistatavale monumendile uut asukohta leida ning olemasolevate kirjalike materjalide ja fotode alusel on võimalik taastada mälestusmärgi graniitalus, bareljeefid, pärg ning skulptuuriline osa endises mahus.

«Tema ajaloolisele asupaigale ennistatav monument jätab ruumi ka Tondi tänava neljarealiseks laiendamiseks,» lisas Aas.

Rahvasuus Tondipoiste ausambaks kutsutud mälestusmärk püstitati neljale sõjakooli kadetile - Aleksander Tombergile, August Udrasele, Arnold Allebrasele ja Aleksander Tederile -, kes hukkusid 1924. aasta 1. detsembri riigipöördekatse käigus.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles